FLL 2018 - 7a edició

 Descarregar Pdf

El repte de la temporada va ser HYDRO DYNAMICS!

En el repte HYDRO DYNAMICS els equips FIRST LEGO League investigaran sobre el cicle humà de l’aigua.

Preparats, llestos, ja! Submergiu-vos a la temporada 2017/2018 HYDRO DYNAMICS i apreneu-ho tot sobre el cicle humà de l’aigua- on i com trobar-la, transportar-la, fer-la servir i com disposar d’ella. Joves d’entre 10 i 16 anys s’endinsaran al món d’HYDRO DYNAMICS. Què podrem fer quan descobrim que succeeix amb la gestió de la nostra aigua?

FIRST® LEGO® League repta als joves a convertir-se en científics i enginyers i a pensar com a tals. A llarg de la temporada HYDRO DYNAMICS, els equips hauran de dur a terme un Projecte Científic per a resoldre un problema real relacionat amb la gestió de l’aigua. A més a més, construiran i programaran un robot autònom utilitzant la tecnologia de LEGO® MINDSTORMS® per a resoldre les missions del Joc del Robot.

Així mateix també s’ha alliberat el repte Jr FLL d’aquesta temporada 2017/18: AQUA ADVENTURE

En el repte AQUA ADVENTURE els equips FIRST LEGO League Junior investigaran sobre el cicle humà de l’aigua.

FIRST® LEGO® League Junior 2017/2018 us està esperant! Amb el repte AQUA ADVENTURESM més de 68.000 nens i nenes de 41 països del món navegaran les aigües inexplorades d’aquest recurs tan important.

Com cada any, FIRST LEGO League Junior planteja un nou i emocionant repte amb la finalitat de fomentar la creativitat dels nens i nenes d’entre 6 i 9 anys. Els equips hauran d’investigar sobre una problemàtica real i després presentaran a través d’un pòster il·lustratiu, i aprendran sobre màquines simples construint un model fet a partir d’elements LEGO® amb una part motoritzada.

   Darrera modificació:

 Descarregar Pdf
c3adndex4

Com ja es habitual a la FLL de Lleida, amb l’objectiu de facilitar assessorament als equips participants, l’Escola Politècnica Superior de la UdL va organitzar el passat 23 de novembre, a la sala de Graus de l’Escola, una reunió amb experts destacats de la gestió de l’aigua.

En aquesta reunió d’experts, que tradicionalment organitza l’EPS (FLL 2013, FLL 2014, FLL 2015, FLL 2016, FLL 2017) per als equips participants en la fase local de Lleida, hi van participar més de 60 joves de 9 col·legis i instituts de les comarques de ponent; Van escoltar el punt de vista professional sobre el repte d’aquesta edició de la competició internacional de robòtica FIRST LEGO League, van rebre l’assessorament dels experts i van poder presentar la seva proposta a algú amb coneixement del tema per que la valorés.

En aquesta edició es van buscar experts de l’àmbit de les institucions públiques i de l’empresa privada. Els ponents convidats van ser:

– Sr. Josep Manel Pascal, representant de l’Agència Catalana de l’Aigua

– Sra. Maria José Millan, tècnica de l’Àrea de Medi Ambient de la Fundació Lleida 21, encarregada de la gestió de la Depuradora d’aigua de Lleida

– Sr. Fran Galea, director de desenvolupament sostenible de l’empresa SOREA de l’àmbit de la gestió i cicle integral de l’aigua.

Podeu veure totes les imatges de la reunió d’experts AQUÍ

   Darrera modificació:

 Descarregar Pdf

FLL

  1. SANTAOLIBOTS      [Escola La Parellada – Santa Oliva – Tarragona]
  2. ROYAL ROBOTIX     [Escola Montagut – Vilafranca del Penedès – Barcelona]
  3. LA SINIA TEAM     [Institut La Sínia – Parets del Vallès – Barcelona]
  4. LOS PROS MEDITERRANIA     [Escola Mediterrània – Vilafranca del Penedès – Barcelona]
  5. PURI’N ERMENGOL     [Institut Ermengol IV – Bellcaire d’Urgell – Lleida]
  6. TERRESBOT     [Institut Terres de Ponent – Mollerussa – Lleida]
  7. WATERFORD      [Escola Andorrana de Segona Ensenyança d’Ordino – Ordino – Andorra]
  8. ELS HYDROKIDS      [Escola Príncep de Viana – Lleida]
  9. COM TU VULGUES      [Centre de Formació MAC Media – Vinaròs – Castelló]
  10. WATER HOLMES      [Institut Maria Rúbies – Lleida]
  11. TECHNO BUILDERS      [Escola Vedruna Balaguer – Balaguer – Lleida]
  12. ACUAROBOTS      [Escola Francesc Feliu – Aitona – Lleida]
  13. HIDRO-PALLARS     [Institut i Ajuntament de la Pobla de Segur – La Pobla de Segur – Lleida]
  14. WATERPROOF RONDA      [Institut Ronda – Lleida]
  15. CAMPS ELISIS     [Escola Camps Elisis – Lleida]
  16. JADDET’S      [Col·legi Episcopal – Lleida]
  17. DEMOROBOTS      [Fundació Escolàpia – Vilafranca del Penedès – Barcelona]
  18. EPIC LEGO BULLS      [La Salle Mollerussa – Mollerussa – Lleida]
  19. AQUAND      [Escola Andorrana de Segona Ensenyança d’Encamp – Encamp – Andorra]
  20. C3pBOT      [Jesuïtes – Col·legi Claver – Lleida]
  21. RAINHUNTERS      [Institut d’Almenar – Almenar – Lleida]
  22. NATZARET AREA7      [Col·legi Sant Andreu – Badalona – Barcelona]
  23. GASCOMARINES      [Colegio Gascón y Marín – Zaragoza]
  24. L’OCEÀ SEGARRENC     [FEDAC Guissona – Guissona – Lleida]
  25. FLL MÀRIUS TORRES      [Institut Màrius Torres – Lleida]
  26. HIDROMASTERS     [Institut La Mitjana – Lleida]
  27. WATER WARRIORS     [Institut Samuel Gili i Gaya – Lleida]
  28. ArtesA2O      [Institut Els Planells – Artesa de Segre – Lleida]
  29. SANTA ANNA TEAM      [Col·legi Santa Anna – Lleida]
  30. ESPARTANS ROBÒTICA SANTA COLOMA      [Escola Andorrana de Segona Ensenyança de Santa Coloma – Santa Coloma – Andorra]

FLL Jr.

AQUA ROBOTS AV      [Escola Mn. Albert Vives – La Seu d’Urgell – Lleida]

AV_ROBOBOT      [Escola Mn. Albert Vives – La Seu d’Urgell – Lleida]

WATER FRIENDS       [FEDAC Guissona – Guissona – Lleida]

AV3AS      [Escola Mn. Albert Vives – La Seu d’Urgell – Lleida]

AQUA 4t      [FEDAC Guissona – Guissona – Lleida]

ELS TAURONS     [Escola Mn. Albert Vives – La Seu d’Urgell – Lleida]

ESQUITXA_AV      [Escola Mn. Albert Vives – La Seu d’Urgell – Lleida]

   Darrera modificació:

 Descarregar Pdf

FLL

Els equips guanyadors de l’edició FLL Hydro Dynamics de Lleida han estat els següents:

1r Premi FUNDACIÓ SCENTIA al Guanyador  ArtesA20 – Ins. Els planells d’Artesa de Segre
2n Premi PAERIA al Guanyador  Hidro-Pallars – Ins. i Ajuntament de la Pobla de Segur
1r Premi SEMIC als Valors FIRST LEGO League  Espartans Robòtica Santa Coloma de l’EASE de santa Coloma (Andorra)
2n Premi PLUSFRESC als Valors FIRST LEGO League  FLL Màrius Torres de l’Ins. Màrius Torres de Lleida
1r Premi SUEZ al Projecte Científic Gascomarines del Colegio Gascón y Marín de Zaragoza
2n Premi INDRA al Projecte Científic  Rainhunters de l’Ins. d’Almenar
1r Premi IFR al Disseny del Robot  Santa Anna Team del Col·legi Santa Anna de Lleida
2n Premi ENGIJOC al Disseny del Robot  Water Warriors de l’Ins. Samuel Gili i Gaya de Lleida
Premi GFT al Comportament del Robot  ArtesA20 – Ins. Els planells d’Artesa de Segre
Premi CONSELL SOCIAL UdL a l’Emprenedoria  C3pBOT dels Jesuïtes – Col·legi Claver de Lleida
Premi ROBOTIX a les Joves Promeses  Els Hidrokids de l’Escola Príncep de Viana de Lleida
Premi LLEIDA.NET a l’Entrenador  Demorobots de la Fundació Escolàpia d’Igualada
DSC_6368

FLL Jr.

Les mencions de l’edició Jr FLL Aqua Adventure  de Lleida han estat les següents:

Esperit d’Equip  Els taurons de l’Escola Mn. Albert Vives de la Seu d’Urgell de Lleida
Joves Promeses  AV_Robobot de l’Escola Mn. Albert Vives de la Seu d’Urgell de Lleida
Ments curioses  AQUA 4t de Fedac Guissona
Idees explosives  Water Friends de Fedac Guissona
Construcció Innovadora  AV3As de l’Escola Mn. Albert Vives de la Seu d’Urgell de Lleida
Petits “Einstein”  Aqua Robots AV de l’Escola Mn. Albert Vives de la Seu d’Urgell de Lleida
Complexitat i Decoració  Esquitxa AV de l’Escola Mn. Albert Vives de la Seu d’Urgell de Lleida
DSC_6093
   Darrera modificació: